עבירת גידול סמים מסוג קנאביס הפכה לנפוצה במדינת ישראל, החוק ובתי המשפט רואים בחומרה את עבירות גידול הסמים. כמובן שישנה אבחנה בין אדם שגידל עציץ או שניים לשימוש עצמי לבין אדם שנתפס מגדל סמים במעבדה תוך השקעת ממון לשם כך.

העונש על גידול סמים

העונש על גידול סמים משתנה ותלוי נסיבות, כגון כמות הסמים ומשקלם, ההשקעה והתכנון שהושקעו בגידול ועוד. האם מדובר באדם עם עבר פלילי ועוד. כאשר אדם מגדל עציץ אחד למשל ניתן להניח לטובתו כי הגידול נעשה לשם צריכה עצמית ומשכך יכול ואף לא יוגש כנגדו כתב אישום. ככל שמדובר בגידול של מספר שתילים הרי שקמה חזקה כי הגידול נעשה שלא לצריכה עצמית והעונש עלול להיות חמור.

בעבירות של גידול סמים ישנם עונשים המתחילים בעונש של עבודות שירות, ובמקרים חריגים אף של”צ. לרוב מדובר בגידול בודד של מספר שתילים וכאשר מדובר באדם ללא עבר פלילי. מן העבר השני, אדם שנתפס מגדל מספר רב של שתילים בעלי משקל רב צפוי לעונש מאסר של ממש היכול להסתיים במספר שנים בכלא.

מעצר עד תום ההליכים בעבירות של גידול קנאביס

הכלל הוא כי מי שנתפס עובר עבירה של גידול סמים בכמויות גדולות צפוי למעצר עד תום ההליכים כנגדו, ובית המשפט ישחררו לחלופת מעצר בדמות מעצר בית רק במקרים חריגים. לעיתים דורש בית המשפט כי טרם ישקול שחרור של מי שמואשם בעבירת סמים חמורה יוגש בעניינו תסקיר של שירות המבחן אשר יבחן את מסוכנותו.

פסקי דין גידול מריחואנה

ת”פ 33806-01-16 מדינת ישראל נ’ פשרל גולדנברג – גידול של 122 שתילי קנאביס במשקל 18.9 ק”ג. נקבע מתחם עונשי בין 5 ל-15 חודשי מאסר, כעונש עיקרי וקנס שנע בין 2,000 ל-8,000 ₪. בית המשפט סבר כי יש מקום לסטות ממתחם העונש ההולם והנאשם נדון לצו של”צ בהיקף של 250 שעות, מע”ת, צו מבחן וקנס.

רע”פ 2194/14 בן שמעון נ’ מדינת ישראל – שם אושר מתחם שבין 18-30 חודשי מאסר בגין גידול קנאביס במשקל 33.5 ק”ג.

ת”פ (ת”א) 44986-07-15 מדינת ישראל נ’ סופר – נקבע מתחם עונש בין 17-30 חודשי מאסר בגין גידול 250 שתילי קנאביס במשקל כ- 34 ק”ג.

רע”פ 666/20 עמרם נ’ מדינת ישראל – נקבע מתחם עונש שנע מ-15 חודשי מאסר ועד 36 חודשי מאסר לנאשם שגידל למעלה ממאה שתילי סם במשקל כולל של כעשרה קילוגרם והחזיק בנוסף סם שחולק לשקיות במשקל כולל של 1.7 קילוגרם.

קמרי ושות’ משרד עורכי דין עוסקים בתחום הפלילי ובתחום של עבירות סמים בפרט. משרדנו נותן ליווי משפטי בשלב המעצר וניהול הליך פלילי לאחר הגשת כתב אישום.

*אין באמור לעיל להוות יעוץ משפטי.

שתפו

מאמרים נוספים

אי הפללת צרכני קנאביס

חוק הסמים המסוכנים (עבירת קנס מיוחדת), המכונה חוק אי הפללת צרכני קנאביס נחקק בשנת 2018 ומטרתו הינה להפחית את האכיפה הפלילית כלפי צרכני קנאביס. הדרך

עו”ד פלילי

עו”ד פלילי המתמחה במשפט פלילי, ליווי בחקירת המשטרה, ניהול מו”מ עם רשויות התביעה, וייצוג בפני בתי המשפט בכל הארץ. משרד עורך דין קמרי, צבר נסיון

פגמים בצוואה

ההליך הפלילי

ראשיתו של ההליך הפלילי מתחיל לאחר שלמשטרה נודע על ביצוע עבירה, אז נפתחת החקירה במשטרה. להוציא מקרים שהינם בסמכותם של רשויות אכיפה אחרות כגון רשות

עורך דין נוער

עורך דין פלילי לקטינים ונוער

עורך דין פלילי נוער וקטינים מתמחה בתחום העבירות הפליליות המבוצעות ע”י בני נוער וקטינים. בעניינים פליליים של קטינים חל חוק הנוער (שפיטה, ענישה ודרכי טיפול),

בקשת צו ירושה

מחיקת רישום פלילי

מחיקת רישום פלילי – לאחר החקירה במשטרה חומר החקירה מועבר ליחידת התביעות לצורך בחינת האפשרות להגשת כתב אישום, על התובע לבדוק האם מתוך חומר הראיות