מעצר ימים

אדם אשר נחשד בביצוען של עבירות פליליות מובא לחקירה בתחנת המשטרה לבירור החשד שעלה כנגדו. במידה והחליט חוקר המשטרה כי החשדות נגדו הינן מבוססות. מורשה קצין משטרה לצוות על מעצרו לתקופה של עד 24 שעות וזאת לצרכי חקירה וללא צורך באישור בית המשפט.

במידה ולאחר 24 שעות מבקשת המשטרה להאריך מעצרו של חשוד הסמכות נתונה לבית המשפט. לפיכך יובא החשוד בפני שופט מעצרים אשר יכול להאריך את תקופת המעצר למשך 30 ימים. אולם כאשר מדובר בהארכת מעצר ראשונה, החוק קובע שניתן להאריך מעצר רק עד תקופה של 15 ימים. ולאחר מכן יובא החשוד בפני שופט להארכת מעצר נוספת, זהו הליך מעצר ימים.

בית המשפט יצווה על הארכת מעצר ימים, רק כאשר מתקיימים התנאים הקבועים בחוק, יש לציין כי במידה ולא מתקיים אחד מהתנאים בית המשפט אינו רשאי להאריך מעצרו של אדם, ולפיכך ישוחרר מיידית ממעצר.

להלן התנאים כפי שנקבעו בחוק :

  1. חשד סביר – בשלב ראשוני זה יש לענות על השאלה האם מתקיים חשד סביר שהחשוד עבר עבירה וזאת מתוך חומר הראיות אשר הוגשו לשופט על ידי המשטרה.
  2. עילת מעצר- על השופט להשתכנע כי קיימת עילת מעצר כפי שמופיעה בחוק, למשל "צרכי חקירה" , לפי עילה זו ישנה חשיבות להימצאותו של החשוד בתנאי מעצר על מנת לאפשר באופן מיטבי את ההגעה לחקר האמת ןלביצוע פעולות שניתן לבצען רק במידה והחשוד במעצר, הדוגמא הטובה ביותר הינה הפעלת מדובב.
  3. חלופת מעצר- בית המשפט בוחן האם ניתן להסתפק בתנאי מעצר "קלים" יותר, כאלה שפוגעים בזכויות האדם בצורה פחותה מאשר מעצר מלא מאחורי סורג ובריח, במידה ויחליט בית המשפט על שחרור לחלופת מעצר בד"כ יטיל על האדם תנאי ערובה כגון: הפקדה כספית, ערבות אישית, וזאת בכדי להבטיח את תנאי שחרורו.

 

חשיבות עורך דין פלילי במעצר ימים

לא כל אדם בקיא בדרכי הפעולה של הרשות החוקרת. ולכן חשיבות הייצוג של עו"ד פלילי בשלב הראשוני דהיינו שלב מעצר הימים , אשר בא לידי ביטוי לכל אורך ההליך, שכן בו דברים קמים ונופלים, זהו השלב בו נאסף כל חומר החקירה שבסופו יגובש לכתב אישום בפני בית המשפט.

תפקידו של עורך הדין הפלילי המתמחה במעצר ימים בשלב זה הוא ללוות את החשוד לכל התקופה, החל מביקורו בתא המעצר ומתן ייעוץ מקצועי לפני חקירה ועד הופעה בפני שופט בבואו להאריך את המעצר, יש לתת משמעות רבה לליווי עו"ד פלילי בשלב זה שכן הוא האמצעי היחיד שיש לחשוד להילחם על זכויותיו ולהתגונן מפני ההאשמות הפליליות.

עורך דין פלילי בצפון גיא קמרי  בעל נסיון רב בייצוג ושחרור במעצר ימים

*האמור לעיל הינו לצרכי מידע בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי

מאמרים נוספים

עורך דין פלילי בחיפה

הליכי מעצר

הליכי מעצר – אדם אשר נחשד בביצועה של עבירה פלילית מובא לחקירה במשטרה. מטרתה של החקירה המשטרתית הינה איסוף ראיות. המחוקק העניק למשטרה סמכות רחבה

בן ממשיך או צוואה

איך בוחרים עורך דין פלילי

המשפט הפלילי הינו ענף המשפט שפגיעתו בפרט הינה החמורה ביותר ובעלת השלכות קשות. שכן השאלה העומדת לדיון הינה האם לשלול את הזכות הבסיסית של אדם

עורך דין פלילי

עבירות אלימות

הזכות לחירות ולחופש התנועה של האדם מסתיימת בגופו של אדם אחר, כל אדם חופשי לעשות ככל העולה על רוחו למעט המעשים אשר אסורים בחוק, עבירות

עורך דין בכרמיאל

התיישנות במשפט פלילי

התיישנות במשפט פלילי כוללת שלושה סוגים של התיישנות: התיישנות עבירות –  בחלוף תקופת התיישנות העבירה מסתיימת האחריות הפלילית בגין אותה עבירה. התיישנות עונש – לאחר

עורך דין פלילי בחיפה

שימוע בטרם הגשת כתב אישום

שימוע בטרם הגשת כתב אישום – סעיף 60 א' לאחר חקירת המשטרה , למרות שחרור החשוד מתנאי מעצר, ובמידה ולא נתקבלה הודעה על סגירת התיק