אדם אשר נחשד בביצוען של עבירות פליליות מובא לחקירה בתחנת המשטרה לבירור החשד שעלה כנגדו. במידה והחליט חוקר המשטרה כי החשדות נגדו הינן מבוססות. מורשה קצין משטרה לצוות על מעצרו לתקופה של עד 24 שעות וזאת לצרכי חקירה וללא צורך באישור בית המשפט.

במידה ולאחר 24 שעות מבקשת המשטרה להאריך מעצרו של חשוד הסמכות נתונה לבית המשפט. לפיכך יובא החשוד בפני שופט מעצרים אשר יכול להאריך את תקופת המעצר למשך 30 ימים. אולם כאשר מדובר בהארכת מעצר ראשונה, החוק קובע שניתן להאריך מעצר רק עד תקופה של 15 ימים. ולאחר מכן יובא החשוד בפני שופט להארכת מעצר נוספת, זהו הליך מעצר ימים.

בית המשפט יצווה על הארכת מעצר ימים, רק כאשר מתקיימים התנאים הקבועים בחוק, יש לציין כי במידה ולא מתקיים אחד מהתנאים בית המשפט אינו רשאי להאריך מעצרו של אדם, ולפיכך ישוחרר מיידית ממעצר.

להלן התנאים כפי שנקבעו בחוק :

  1. חשד סביר – בשלב ראשוני זה יש לענות על השאלה האם מתקיים חשד סביר שהחשוד עבר עבירה וזאת מתוך חומר הראיות אשר הוגשו לשופט על ידי המשטרה.
  2. עילת מעצר- על השופט להשתכנע כי קיימת עילת מעצר כפי שמופיעה בחוק, למשל “צרכי חקירה” , לפי עילה זו ישנה חשיבות להימצאותו של החשוד בתנאי מעצר על מנת לאפשר באופן מיטבי את ההגעה לחקר האמת ןלביצוע פעולות שניתן לבצען רק במידה והחשוד במעצר, הדוגמא הטובה ביותר הינה הפעלת מדובב.
  3. חלופת מעצר- בית המשפט בוחן האם ניתן להסתפק בתנאי מעצר “קלים” יותר, כאלה שפוגעים בזכויות האדם בצורה פחותה מאשר מעצר מלא מאחורי סורג ובריח, במידה ויחליט בית המשפט על שחרור לחלופת מעצר בד”כ יטיל על האדם תנאי ערובה כגון: הפקדה כספית, ערבות אישית, וזאת בכדי להבטיח את תנאי שחרורו.

 

חשיבות עורך דין פלילי במעצר ימים

לא כל אדם בקיא בדרכי הפעולה של הרשות החוקרת. ולכן חשיבות הייצוג של עו”ד פלילי בשלב הראשוני דהיינו שלב מעצר הימים , אשר בא לידי ביטוי לכל אורך ההליך, שכן בו דברים קמים ונופלים, זהו השלב בו נאסף כל חומר החקירה שבסופו יגובש לכתב אישום בפני בית המשפט.

תפקידו של עורך הדין הפלילי המתמחה במעצר ימים בשלב זה הוא ללוות את החשוד לכל התקופה, החל מביקורו בתא המעצר ומתן ייעוץ מקצועי לפני חקירה ועד הופעה בפני שופט בבואו להאריך את המעצר, יש לתת משמעות רבה לליווי עו”ד פלילי בשלב זה שכן הוא האמצעי היחיד שיש לחשוד להילחם על זכויותיו ולהתגונן מפני ההאשמות הפליליות.

עורך דין פלילי בצפון גיא קמרי  בעל נסיון רב בייצוג ושחרור במעצר ימים

*האמור לעיל הינו לצרכי מידע בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי

      לייעוץ ללא התחייבות 

[contact-form-7 id=”3117″ title=”לייעוץ ללא התחייבות”]

שתפו

מאמרים נוספים

עורך דין פלילי לקטינים ונוער

עורך דין פלילי נוער וקטינים מתמחה בתחום העבירות הפליליות המבוצעות ע”י בני נוער וקטינים. בעניינים פליליים של קטינים חל חוק הנוער (שפיטה, ענישה ודרכי טיפול),

צוואה במושבים

האם ניתן לערוך צוואה במושבים ולהוריש את המשק החקלאי בצוואה? התשובה לשאלה זו תלויה בהסכם המשבצת החל על המשק החקלאי. הדבר אפשרי ככל שהוראות הצוואה

שחרור בעבירות אלימות במשפחה

עבירות אלימות במשפחה הינן עבירות אשר בתי המשפט מייחסים להם חומרה יתרה. לא בכדי הוספו עבירות האלמ”ב לקבוצת עבירות אשר מי שמואשם בהן עומדת כנגדו

משרד עורכי דין צוואות

עורך דין ירושה בתל אביב

עורך דין ירושה בתל אביב – קמרי משרד עורכי דין, משרדנו הינו משרד בוטיק מתמחה בתחום הירושה והצוואה, ובעל נסיון רב בניהול הליכי בפני הרשם

עורך דין פלילי

חקירת קטין במשטרה

קטין שעבר עבירה נושא באחריות פלילית במידה וגילו 12 שנים ומעלה.קטין החשוד בביצוע עבירה פלילית יוזמן לחקירה בידיעת אחד ההורים (מי שאת שמו הוא מסר

עורך דין פלילי קנאביס

סוגיות בענייני ירושה

מותו של אדם מעורר סוגיות משפטיות מורכבות בתחום הירושה. מה יהא על עזבונו ורכושו של אדם שנפטר? מי נושא בהתחייבויות אשר נטל על עצמו בחייו?