מעצר עד תום ההליכים

מעצר עד תום ההליכים הינו הליך הנפתח לאחר סיום החקירה המשטרתית וביחד עם הגשת כתב אישום כנגד הנאשם. הבקשה מוגשת ע”י התובע במטרה להותיר את הנאשם במעצר עד לסיום בירור האישום בהליך הפלילי אשר נפתח כנגדו. מעצר עד תום ההליכים ניתן לבקש בעבירות מסוימות או בנסיבות מסוימות עליהן נפרט במאמר זה.

מעצר עד תום ההליכים חוק סדר הדין הפלילי:

הוראות החוק הנוגעות לבקשת מעצר עם תום ההליכים והתנאים לבקשה קבועים בסעיף 21 לחוק סדר הדין הפלילי (סמכויות אכיפה – מעצרים), תשנ”ו – 1996. ע”פ החוק בית המשפט רשאי לצוות על מעצרו של הנאשם עד לסיום ההליך הפלילי שנפתח נגדו בהתקיימותם של מספר תנאים מצטברים, להלן:

  • ראיות לכאורה מעצר עד תום ההליכים – משמעות דרישה זו הינה כי יש בתיק הפלילי די ראיות אשר בכוחן להוכיח את אשמתו הפלילית של הנאשם במידה ויעברו את כור ההליך השיפוטי.

 

  • עילת מעצר – התקיימותן של אחת מעילות המעצר הבאות :
  1. ישנו חשש לשיבוש הליכי משפט ופגיעה בראיות מצד הנאשם.
  2. ישנו חשש לפגיעה בביטחון הציבור, במידה וישוחרר הנאשם ממעצר.
  3. חזקת מסוכנות – אשר מתקיימת בעבירות מסויימות, בדר”כ מדובר על עבירות חמורות כגון: רצח, סחר בסמים, אלימות במשפחה ועוד, עבירות אלה מקימות עילת מעצר סטטוטורית.
  4. הפרת תנאי שחרור בערובה.

 

  • חלופת מעצר – בית המשפט בוחן האם שחרור הנאשם למעצר בית ישיג את מטרת המעצר.

לסיכום: במידה והתקיימו כל התנאים ואין חלופת מעצר אשר תבטיח את ביטחון הציבור ותפחית את המסוכנות הנשקפת מהנאשם, יורה בית המשפט על מעצרו של הנאשם עד לסיום ההליך הפלילי כנגדו.

ערר על מעצר עד תום ההליכים ו/או עיון חוזר:

החלטה על מעצרו של נאשם עד תום ההליכים אינה מהווה סוף פסוק. ניתן במצבים מסוימים להגיש ערר על ההחלטה אשר ידון בפני ערכאת הערעור (בית משפט מחוזי או עליון לפי העניין). הגשת ערר משמעה העברת ההחלטה תחת שבט הביקורת של ערכאת הערעור, כאשר בית המשפט טעה בהחלטתו.

עיון חוזר על החלטת המעצר ניתן להגיש במידה וחלף זמן ממתן ההחלטה או השתנו נסיבות והתגלו עובדות חדשות. למשל, כאשר נשמעה עדותו של עד תביעה מרכזי ואין כל חשש כי הנאשם יפנה אליו במטרה לשנות את עדותו ולשבש הליכים.

 

משרדנו עוסק בתחום הפלילי ובסוגיות מדיני המעצרים. למשרדנו הצלחות מרובות בשחרור נאשמים לחלופת מעצר בדמות מעצר בית ובקבלת בקשות לעיון חוזר במעצרים. עו”ד פלילי קמרי ושות’ בעל נסיון רב בניהול הליכים פליליים בכל הערכאות, הנכם מוזמנים לפנות אלינו בכל סוגייה הקשורה למשפט פלילי.

* אין באמור לעיל להוות יעוץ משפטי

שתפו

מאמרים נוספים

בקשת צו ירושה

מחיקת רישום פלילי

מחיקת רישום פלילי – לאחר החקירה במשטרה חומר החקירה מועבר ליחידת התביעות לצורך בחינת האפשרות להגשת כתב אישום, על התובע לבדוק האם מתוך חומר הראיות

עורך דין בכרמיאל

התיישנות במשפט פלילי

התיישנות במשפט פלילי כוללת שלושה סוגים של התיישנות: התיישנות עבירות –  בחלוף תקופת התיישנות העבירה מסתיימת האחריות הפלילית בגין אותה עבירה. התיישנות עונש – לאחר

עבירות מרמה

קבלת דבר במרמה

קבלת דבר במרמה חוק העונשין: קבלת דבר במרמה הינה עבירה כחלק ממשפחת עבירות הקבועות בסימן ו’ לחוק העונשין, שכותרתו: עבירות מרמה, סחיטה ועושק. המשותף לעבירות

תקיפת בת זוג

תקיפת בת זוג חוק העונשין תקיפת בת זוג הינה עבירה חמורה בניגוד לסעיפים 379 ו- 382 (ב) (1) לחוק העונשין הקובעים עונש של 4 שנות

עורך דין פלילי

עבירות אלימות

הזכות לחירות ולחופש התנועה של האדם מסתיימת בגופו של אדם אחר, כל אדם חופשי לעשות ככל העולה על רוחו למעט המעשים אשר אסורים בחוק, עבירות