עבירות אלימות

הזכות לחירות ולחופש התנועה של האדם מסתיימת בגופו של אדם אחר, כל אדם חופשי לעשות ככל העולה על רוחו למעט המעשים אשר אסורים בחוק, עבירות האלימות אשר מוסדרות בחוק העונשין כוללת בתוכן קשת רחבה של מעשי אלימות אסורים החל מעבירה הקלה יחסית של "תקיפה סתם" אשר נקבעת בהתאם לנזק שנגרם אך בכל זאת אין להמעיט בחומרתה שכן מדובר בעונש של עד שנתיים מאסר, ולבסוף עבירת הרצח אשר נחשבת לחמורה שבעבירות האלימות ובגינה עלול אדם למצוא עצמו מאחורי סורג ובריח למשך כל חייו.

המחוקק קבע רמות שונות של ענישה וזאת בהתאם לחומרת המעשה עצמו ולנסיבותיו, ניתן לראות בבירור מקרים אשר על פני השטח דומים בעיקרם ואדם שאינו בקיא בחוק אינו שם לב לשוני הרלוונטי,  אך היחס של המערכת המשפטית חמור יותר כלפי מקרים כאלו, למשל, אדם אשר תקף באמצעות סכין וגרם נזק מזערי לאדם אחר, עלול למצוא עצמו בפני עונש כבד בהרבה מאשר אדם אשר גרם נזק משמעותי יותר אך לא באמצעות שימוש בכלי חד, משמע תוצאות המעשה הן רק חלק משיקולי הענישה ולא חזות הכל.

בין עבירות האלימות הנפוצות ניתן למצוא עבירות אשר מסווגות כאלימות במשפחה,למשל תקיפת בן/בת זוג , במהלך השנים ולאור מקרי האלימות החמורים במשפחה ניתן לראות גם שינוי באכיפה של המשטרה ובפסיקה מחמירה של בתי המשפט בגין עבירות בתא המשפחתי לעומת עבירות אלימות אחרות.

בחוק קיימות הגנות מפני הרשעה פלילית כך שבמידה ומתקיימות ומוכחות בבית המשפט ניתן לקבוע כי למרות התוצאה הקשה שהיא פגיעה כלשהי באדם כלשהו, עדיין התוקף אינו בבחינת אשם במעשה הפלילי, למשל סייג "הגנה עצמית" לפיו התוקף רק הגן על עצמו ולא היתה לו אפשרות אחרת, יש לציין כי בריחה היא גם אפשרות ובמידה והיא התקיימה, הסייג של "הגנה עצמית" לא יעמוד לזכות התוקף והוא עלול למצוא עצמו מורשע בדין, האפשרויות אינן בבחינת רשימה סגורה וייתכנו מקרים רבים נוספים.

החשיבות של עו"ד מתמחה בתחום הפלילי באה לידי ביטוי במיוחד במקרים הללו שכן נדרש מעורך הדין להציג בפני בית המשפט, בצורה הטובה ביותר, את המקרה כפי שהתרחש ובכך להשפיע על התוצאה הסופית.

במקרים אלו, באה לידי ביטוי חשיבותו של עורך הדין פלילי המתמחה בתחום הפלילי המכיר את החוק וסייגיו באופן המקצועי ביותר,  וזאת בכדי שיוכל להציג את המקרה בבית המשפט כפי שהתרחש ובכך להשפיע על התוצאה הסופית.

עורך דין פלילי בעל נסיון רב בייצוג בתיקי עבירות אלימות על כל סוגיהן

*האמור לעיל הינו לצרכי מידע בלבד ואינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי

שתפו עם חברים
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
מחבר המאמר
עורך דין גיא קמרי
עורך דין גיא קמרי

עורך דין גיא קמרי, חבר לשכת עורכי הדין בישראל, הוא המייסד של משרד קמרי ושות'. עורך הדין גיא קמרי מחזיק בניסיון רב – שהקנה לו הרבה מאוד ידע מקצועי – בדיני ירושה, דיני עזבון ודיני ירושת משק חקלאי. עורך דין גיא קמרי מייצג את לקוחותיו הן בבית המשפט והן במהלך הליכי גישור.

מאמרים נוספים עבורך
דילוג לתוכן