שיתוף פוסט בפייסבוק מהווה לשון הרע

מעוניינים לשתף פוסט בפייסבוק? כדאי שתקראו את הפוסט לפני שתלחצו על לחצן השיתוף שמא אתם עלולים להיות שותפים לפרסום לשון הרע. שיתוף פוסט בפייסבוק עלול להוות עילה לתביעת לשון הרע.

האם פעולת שיתוף פוסט בפייסבוק מהווה עילה לתביעה בגין פרסום לשון הרע? בית המשפט העליון ענה על שאלה זו בחיוב.

לפתחו של בית המשפט העליון הגיע מקרה, בו עיתון מקומי בגבעתיים הגיש תביעת לשון הרע כנגד זוג אשר שיתף פוסט בפייסבוק המכפיש את העיתון. זהותו של כותב הפוסט המקורי ששיתפו בני הזוג והכפיש את העיתון, לא הייתה ידועה.

בית המשפט קבע כי שיתוף הפוסט המכפיש בפייסבוק מהווה לשון הרע, גם אם בני הזוג לא הם שכתבו את הפוסט, ולמרות שכותב הפוסט המקורי נותר אנונימי. יחד עם זאת נקבע כי לבני הזוג עומד הקלה בקביעת שיעור הפיצויים הקבועה בסעיף 19(1) לחוק איסור לשון הרע.

מדוע שיתוף פוסט עלול להוות עילה לתביעת לשון הרע בפייסבוק?

פרסום מכפיש או פוגעני מהווה עילה לתביעת לשון הרע. חוק איסור לשון הרע מכיר בכך שפרסום חוזר של דברים שכבר פורסמו בעבר מהווה לשון הרע. כפי שנגרם משיתוף בפייסבוק של פוסט פוגעני. יחד עם זאת החוק מכיר בכך שהפגיעה הנגרמת כתוצאה משיתוף הפוסט המקורי, הינה פגיעה קטנה באופן יחסי לנזק שגרם הפרסום המקורי.

פעולת השיתוף יוצרת העתק של הפרסום האסור לחבריו או עוקביו של המשתף בפייסבוק. מדובר בפעולה שחושפת משתמשים נוספים אל הפוסט הפוגעני, שאלמלא השיתוף יכול ולא היו נכנסים אליו מלכתחילה. השיתוף אם כן עשויה להקנות לפרסום המקורי תפוצה ותהודה רבה באופן המעצים את הפגיעה בשמו הטוב של הנפגע. לעיתים גם תגובה לפוסט עלולה להקים עילת תביעה בגין פרסום לשון הרע, תלוי בתוכן התגובה והקשרה.

הקלות בפסיקת פיצויים בשיתוף פרסום פוסט פוגעני בפייסבוק

במידה ולא התקיימו ההגנות הקבועות בחוק איסור לשון הרע, עדיין יש לבחון האם התקיימו ההקלות הקבועות בחוק להקטנת שיעור הפיצויים בגין שיתוף הפוסט. בעניין של שיתוף פוסט המהווה לשון הרע, בית המשפט ישקול כי מדובר בפרסום חוזר ולא מקורי של הפוסט הפגעני, דבר המצדיק הקלה בשיעור הפיצויים. יחד עם זאת אם השיתוף גרם לתפוצה רחבה, עלול הדבר להחמיר את שיעור הפיצויים שיפסקו, ולא להקל עם המשתף.

הקלה בשיעור הפיצויים עשויה להתקיים גם כאשר  המשתף האמין באמיתות התוכן בפוסט ששיתף. הקלה נוספת תתקיים לטובת המשתף הינה במידה ונקט צעדים להפסקת הפרסום מצדו, כמו למשל הסרת השיתוף, גם אם הפוסט המקורי ממשיך להתפרסם אך לא באמצעות המשתף, יזכה להקלה.

לסיכום, הרשתות החברתיות ובראשן פייסבוק, הינן פלטפורמות פרסום אימתניות ולעיתים עלולות לשמש קרקע פוריה לפרסום לשון הרע. פעולות השיתוף נעשות ברשת כשהיד קלה על המקלדת, ללא קריאת תוכן הפוסט עלולות לעיתים, אף ללא כל כוונה, להוות כשלעצמן פרסום לשון הרע.

משרד עורכי דין קמרי, הינו משרד עורך דין לשון הרע הבקיא בתחום. למשרדנו ניסיון בהגשת תביעות לשון הרע, הגנות בלשון הרע, וניהול הליכים אזרחיים ותביעות בבית המשפט.

 

למעבר אל פסק הדין המלא

 

* אין באמור לעיל להוות ייעוץ משפטי.

מאמרים נוספים

ביטול פסק דין

ביטול פסק דין במעמד צד אחד, הינה סוגיה במשפט האזרחי, שניתנת בדרך כלל בדרך של החלטה, ומעוגנת בסעיף 214 לתקנות סדר הדין האזרחי. כאשר לדוגמה

סילוק יד ממקרקעין

סילוק יד ממקרקעין הינה סוגייה, הנוגעת לפינוי מקרקעין, כאשר ישנה פלישה, שלא מכוח חוזה, או הסכם בין צדדים, המעוגנת בסעיף 16 לחוק המקרקעין. כך למשל

פירוק שותפות במקרקעין

פירוק שיתוף במקרקעין

פירוק שיתוף במקרקעין פירוק שיתוף במקרקעין הינה זכות בסיסית של שותף במקרקעין, הדרך הקלה להביא לסיום השותפות הינה בהסכמה של כל השותפים בקרקע. אך ישנם

ביטול הסכם מתנה במקרקעין

סוגייה של ביטול הסכם מתנה במקרקעין עולה למשל במקרים בהם אדם נתן במתנה נכס יקר ערך כגון דירת מגורים. במרבית המקרים בהם מדובר באדם מבוגר,

תביעה אזרחית נגררת לפלילים

תביעה אזרחית נגררת לפלילים, מעוגנת בסעיף 77 לחוק בתי המשפט, הינה תביעה, המוגשת בפן הנזיקי-אזרחי, בעקבות הליך פלילי שהסתיים בפסק דין. כאשר, המעוול בהליך הנזיקי