שיתוף פוסט בפייסבוק מהווה לשון הרע

מעוניינים לשתף פוסט בפייסבוק? כדאי שתקראו את הפוסט לפני שתלחצו על לחצן השיתוף שמא אתם עלולים להיות שותפים לפרסום לשון הרע. שיתוף פוסט בפייסבוק עלול להוות עילה לתביעת לשון הרע.

האם פעולת שיתוף פוסט בפייסבוק מהווה עילה לתביעה בגין פרסום לשון הרע? בית המשפט העליון ענה על שאלה זו בחיוב.

לפתחו של בית המשפט העליון הגיע מקרה, בו עיתון מקומי בגבעתיים הגיש תביעת לשון הרע כנגד זוג אשר שיתף פוסט בפייסבוק המכפיש את העיתון. זהותו של כותב הפוסט המקורי ששיתפו בני הזוג והכפיש את העיתון, לא הייתה ידועה.

בית המשפט קבע כי שיתוף הפוסט המכפיש בפייסבוק מהווה לשון הרע, גם אם בני הזוג לא הם שכתבו את הפוסט, ולמרות שכותב הפוסט המקורי נותר אנונימי. יחד עם זאת נקבע כי לבני הזוג עומד הקלה בקביעת שיעור הפיצויים הקבועה בסעיף 19(1) לחוק איסור לשון הרע.

מדוע שיתוף פוסט עלול להוות עילה לתביעת לשון הרע בפייסבוק?

פרסום מכפיש או פוגעני מהווה עילה לתביעת לשון הרע. חוק איסור לשון הרע מכיר בכך שפרסום חוזר של דברים שכבר פורסמו בעבר מהווה לשון הרע. כפי שנגרם משיתוף בפייסבוק של פוסט פוגעני. יחד עם זאת החוק מכיר בכך שהפגיעה הנגרמת כתוצאה משיתוף הפוסט המקורי, הינה פגיעה קטנה באופן יחסי לנזק שגרם הפרסום המקורי.

פעולת השיתוף יוצרת העתק של הפרסום האסור לחבריו או עוקביו של המשתף בפייסבוק. מדובר בפעולה שחושפת משתמשים נוספים אל הפוסט הפוגעני, שאלמלא השיתוף יכול ולא היו נכנסים אליו מלכתחילה. השיתוף אם כן עשויה להקנות לפרסום המקורי תפוצה ותהודה רבה באופן המעצים את הפגיעה בשמו הטוב של הנפגע. לעיתים גם תגובה לפוסט עלולה להקים עילת תביעה בגין פרסום לשון הרע, תלוי בתוכן התגובה והקשרה.

הקלות בפסיקת פיצויים בשיתוף פרסום פוסט פוגעני בפייסבוק

במידה ולא התקיימו ההגנות הקבועות בחוק איסור לשון הרע, עדיין יש לבחון האם התקיימו ההקלות הקבועות בחוק להקטנת שיעור הפיצויים בגין שיתוף הפוסט. בעניין של שיתוף פוסט המהווה לשון הרע, בית המשפט ישקול כי מדובר בפרסום חוזר ולא מקורי של הפוסט הפגעני, דבר המצדיק הקלה בשיעור הפיצויים. יחד עם זאת אם השיתוף גרם לתפוצה רחבה, עלול הדבר להחמיר את שיעור הפיצויים שיפסקו, ולא להקל עם המשתף.

הקלה בשיעור הפיצויים עשויה להתקיים גם כאשר  המשתף האמין באמיתות התוכן בפוסט ששיתף. הקלה נוספת תתקיים לטובת המשתף הינה במידה ונקט צעדים להפסקת הפרסום מצדו, כמו למשל הסרת השיתוף, גם אם הפוסט המקורי ממשיך להתפרסם אך לא באמצעות המשתף, יזכה להקלה.

לסיכום, הרשתות החברתיות ובראשן פייסבוק, הינן פלטפורמות פרסום אימתניות ולעיתים עלולות לשמש קרקע פוריה לפרסום לשון הרע. פעולות השיתוף נעשות ברשת כשהיד קלה על המקלדת, ללא קריאת תוכן הפוסט עלולות לעיתים, אף ללא כל כוונה, להוות כשלעצמן פרסום לשון הרע.

משרד עורכי דין קמרי, הינו משרד עורך דין לשון הרע הבקיא בתחום. למשרדנו ניסיון בהגשת תביעות לשון הרע, הגנות בלשון הרע, וניהול הליכים אזרחיים ותביעות בבית המשפט.

 

למעבר אל פסק הדין המלא

 

* אין באמור לעיל להוות ייעוץ משפטי.

      לייעוץ ללא התחייבות 

[contact-form-7 id=”3117″ title=”לייעוץ ללא התחייבות”]

 

 

שתפו

מאמרים נוספים

עורך דין פלילי לקטינים ונוער

עורך דין פלילי נוער וקטינים מתמחה בתחום העבירות הפליליות המבוצעות ע”י בני נוער וקטינים. בעניינים פליליים של קטינים חל חוק הנוער (שפיטה, ענישה ודרכי טיפול),

צוואה במושבים

האם ניתן לערוך צוואה במושבים ולהוריש את המשק החקלאי בצוואה? התשובה לשאלה זו תלויה בהסכם המשבצת החל על המשק החקלאי. הדבר אפשרי ככל שהוראות הצוואה

שחרור בעבירות אלימות במשפחה

עבירות אלימות במשפחה הינן עבירות אשר בתי המשפט מייחסים להם חומרה יתרה. לא בכדי הוספו עבירות האלמ”ב לקבוצת עבירות אשר מי שמואשם בהן עומדת כנגדו

משרד עורכי דין צוואות

עורך דין ירושה בתל אביב

עורך דין ירושה בתל אביב – קמרי משרד עורכי דין, משרדנו הינו משרד בוטיק מתמחה בתחום הירושה והצוואה, ובעל נסיון רב בניהול הליכי בפני הרשם

עורך דין פלילי

חקירת קטין במשטרה

קטין שעבר עבירה נושא באחריות פלילית במידה וגילו 12 שנים ומעלה.קטין החשוד בביצוע עבירה פלילית יוזמן לחקירה בידיעת אחד ההורים (מי שאת שמו הוא מסר

עורך דין פלילי קנאביס

סוגיות בענייני ירושה

מותו של אדם מעורר סוגיות משפטיות מורכבות בתחום הירושה. מה יהא על עזבונו ורכושו של אדם שנפטר? מי נושא בהתחייבויות אשר נטל על עצמו בחייו?