תביעה אזרחית נגררת לפלילים

תביעה אזרחית נגררת לפלילים, מעוגנת בסעיף 77 לחוק בתי המשפט, הינה תביעה, המוגשת בפן הנזיקי-אזרחי, בעקבות הליך פלילי שהסתיים בפסק דין. כאשר, המעוול בהליך הנזיקי – אזרחי, הוא הנאשם בהליך הפלילי. בדרך כלל, תביעה נגררת מוגשת כאשר ישנו נזק לנפגע העבירה, או לשאריו. כך לדוגמה במקרה של הליך פלילי בעקבות חבלה חמורה, יוכל נפגע העבירה, להגיש תביעה אזרחית כלפי המזיק, שהוא הנאשם בהליך הפלילי. הכרעת הדין בהליך הפלילי היא בעצם ראיה לכאורה, ועל הנתבע, הנאשם לסתור חזקה זו.

תביעה נגררת אפשרית רק כאשר ההליך הפלילי הסתיים, והפך לחלוט. כלומר ניתן להגיש תביעה אזרחית בעקבות הליך פלילי, רק כאשר לא ניתן לערער על פסק הדין הפלילי. בנוסף, על מנת להגיש תביעה נגררת, יש להסתמך על הכרעת הדין במשפט הפלילי, כך שאדם שיוצא זכאי, לא יוכל להיתבע מבחינה אזרחית מכיוון ואינו חב בנזק.

על מה ניתן לתבוע בתביעה נגררת לפלילים ?

ניתן לתבוע על שלל סוגי עבירות פליליות, שבמהותן גרמו לנזק. כך למשל תביעת שיבוב רכב, נגד אדם שפגע ברכב, במידה ויש נפגעים. עבירות חבלה, כאשר המזיק גרם לנזקי גוף. עבירות המתה למיניהן, כאשר המזיק גרם למוות של אדם. עבירות מין שבוצעו כלפי אחר ועוד.

הפיצוי הניתן לתבוע בגינו בעילה של גרימת מוות, הינם קיצור תוחלת חיים, הוצאות קבורה, אבדן השתכרות, כאב וסבל כתוצאה מהפגיעה, ופיצוי עונשי.

פסק דין בעניין תביעה אזרחית נגררת לפלילים

ת"א (מחוזי ת"א) 10507-05-11 לפני בית המשפט הגיע מקרה, בו מנוח שהגיע למועדון בהרצליה על מנת לבלות, נקלע לקטטה, נפגע ונפטר מפצעיו. המנוח, שהיה בן 28 במותו, יצא לבלות במועדון, כאשר החלה קטטה במועדון, הנאשם וחבריו, פגעו במנוח,  במכות ובבעיטות, וגרמו לו חבלה של ממש.

בית המשפט קיבל את תביעת הפיצויים הנגררת, ופסק כי הכרעת הדין במשפט הפלילי נתנה משקל כראיה לכאורה, ועל הנתבע, שיהונ גם הנאשם בתיק הפלילי, לסתור חזקה זו. בנוסף נקבע כי הנתבע, חייב בפיצויים לגבי הוצאות קבורה, פגיעה קשה בגוף האדם, כאבה וסבל בגין המכות הקשות שסבל המנוח, אבדן השתכרות של המנוח שחושב על ידי המשכורת שהמנוח הרוויח, ולה זכאי עד יום מותו. את התביעה הגישו שארי המנוח, בני המשפחה.

הגשת התביעה נעשית ע"י עורך דין המתמחה בפלילים ובסוגיית התביעה הנגררת לפלילים בהתאם לחוק בתי המשפט.

 

* אין באמור לעיל להוות ייעוץ משפטי.

מאמרים נוספים

ביטול הסכם מתנה במקרקעין

סוגייה של ביטול הסכם מתנה במקרקעין עולה למשל במקרים בהם אדם נתן במתנה נכס יקר ערך כגון דירת מגורים. במרבית המקרים בהם מדובר באדם מבוגר,

פירוק שותפות במקרקעין

פירוק שיתוף במקרקעין

פירוק שיתוף במקרקעין פירוק שיתוף במקרקעין הינה זכות בסיסית של שותף במקרקעין, הדרך הקלה להביא לסיום השותפות הינה בהסכמה של כל השותפים בקרקע. אך ישנם

מהי תביעת לשון הרע

תביעת לשון הרע, עוסקת בסוגיה משפטית, המעוגנת בחוק איסור לשון הרע. לשון הרע, היא דבר שפרסומו עלול להשפיל, לגדף, לבזות, ללעוג ולפגוע באדם בעיני הבריות.

ביטול פסק דין

ביטול פסק דין במעמד צד אחד, הינה סוגיה במשפט האזרחי, שניתנת בדרך כלל בדרך של החלטה, ומעוגנת בסעיף 214 לתקנות סדר הדין האזרחי. כאשר לדוגמה

סילוק יד ממקרקעין

סילוק יד ממקרקעין הינה סוגייה, הנוגעת לפינוי מקרקעין, כאשר ישנה פלישה, שלא מכוח חוזה, או הסכם בין צדדים, המעוגנת בסעיף 16 לחוק המקרקעין. כך למשל