צו ירושה

להאזנה:

 

איך מוציאים צו ירושה ומי רשאי להוציא אותו?

אחד ההליכים הבירוקרטיים המוטלים על יורשיו של אדם שלא הותיר צוואה, הוא הוצאת צו ירושה. איך מוציאים צו ירושה? היכן ומי רשאי להוציא אותו? כל המידע במאמר הבא!

כשנפטר לא משאיר צוואה, מתחלק עיזבונו על פי חוק הירושה התשכ"ה-1965. למימוש העיזבון, נדרש צו ירושה. בקשה לצו ירושה מוגשת לרשם הירושות או לבית דין רבני, עצמאית, או באמצעות עורך דין מומחה לדיני משפחה. הצו כולל את תאריך הפטירה, שמות היורשים ודרך חלוקת העיזבון ביניהם והליך קבלתו ייקח חודש עד שלושה.

איך מוציאים צו ירושה ומי רשאי להוציאאותו?
איך מוציאים צו ירושה ומי רשאי להוציא אותו?

 

מה זה צו ירושה ?

צו ירושה הוא מסמך משפטי המצהיר מיהם יורשיו של אדם ועל חלוקת הרכוש של אדם שנפטר בין יורשיו. צו ירושה ניתן על ידי הרשם לענייני ירושה, לאחר שבחן את הבקשה לצו ירושה מוגשת בדרך כלל על ידי אחד היורשים או על ידי מי שמונה כאחראי על העזבון. אם המנוח ערך צוואה, יש להגיש בקשה לצו קיום צוואה כדי שהצוואה תיכנס לתוקף ולא בקשה לצו ירושה. צו קיום צוואה הוא למעשה צו הצהרתי על זהות היורשים של מנוח המבוסס על צוואה לה מבקשים לתת תוקף. אם המנוח לא ערך צוואה, הירושה תתחלק על פי צו ירושה בין היורשים החוקיים שלו על פי סדר הירושה הקבוע בחוק הירושה.צו ירושה הוא מסמך חשוב מאוד, שכן הוא מסדיר את חלוקת הרכוש של המנוח ומאפשר ליורשים להתחיל בתהליך העברת הרכוש לידיהם.

איך מוציאים צו ירושה?

את טופס הבקשה לצו ירושה ניתן להוריד באינטרנט. יש למלא אותו ולהוסיף חתימה המאומתת בידי עורך דין, נוטריון, שופט או דיין. רשאים להגיש את הבקשה יורש של הנפטר, מנהל העיזבון או נושה של הנפטר. ניתן להגיש אותה במשרדי רשם הירושות במקום מגורי הנפטר, דרך אתר האינטרנט של רשם הירושות או  בדואר רשום.

לטופס הבקשה מצרפים אגרות תשלום מאושרות, תעודת פטירה של המנוח (פטירה בחו"ל, מחייבת "תמצית רישום" ממשרד הפנים). אם מי מהיורשים נפטר לפני המוריש, יש לצרף גם את תעודת הפטירה שלו. בנוסף, יש להמציא הוכחה שהבקשה מוגשת בשם כל היורשים. אם יורש מבקש להסתלק מהעיזבון, יש לצרף תצהיר הסתלקות, חתום בידי עורך דין או נוטריון. כשיש ייצוג של עורך דין, יצורף גם ייפוי כוח.

את הבקשה ניתן להגיש באינטרנט, כשהיורשים הם קרובים מדרגה ראשונה של הנפטר, בני זוג, צאצאים והורים. יורשים שהם אחים, אחיינים או בני דודים, יגישו את הבקשה בדואר, או פיזית במשרדי רשם הירושות. לאחר שתיבדק תקינות הבקשה, יפרסם הרשם הודעה בעיתונות על הבקשה לצו הירושה, כדי ליידע את הציבור. העתק של הבקשה יישלח לאפוטרופוס הכללי, שיצטרף להליך אם אחד היורשים קטין או חסר ישע.

צו ירושה
צו ירושה

עלויות בקשה לצו ירושה

הליכי צו הירושה, מחייבים באגרות, שניתן לשלם בשירות התשלומים הממשלתי, בכרטיס אשראי עמדות התשלום בלשכות רשם הירושות, או בסניפי בנק הדואר.

  • בקשה רגילה לצו ירושה מחייבת באגרה של 503 ₪
  • בקשה מקוונת – 428 ₪,
  • הוצאות פרסום בעיתון – 130 ₪
  • בקשה לתיקון או ביטול צו ירושה – 503 ₪
  • התנגדות למתן צו ירושה – 970 ₪

בקשה שהוגשה על ידי עורך דין, מזכה בהנחה של 15% באגרות. במקרי מוות בשירות צבאי, מלחמה או פעולת איבה, יש פטור מאגרות.

התנגדות לצו ירושה

לבקשה לצו ירושה עשויות להיות גם התנגדויות, למשל, בטענה על קיומה של צוואה, או בטענה לזכאות לחלק בירושה, שאינה מצוינת בבקשה לצו, לכן כדאי להתייעץ עם עורך דין ירושה מומלץ טרם הגשת הבקשה.

התנגדויות למתן צו ירושה ניתן להגיש בתוך שבועיים מיום פרסומה בעיתון. לעיתים יאשר רשם הירושות הארכה, כל עוד הצו לא ניתן. לאחר מתן צו הירושה, לא ניתן עוד להגיש התנגדויות, אך ניתן לנקוט צעד בשם "ביטול צו ירושה".

התנגדות לצו ירושה
התנגדות לצו ירושה

 

מתי תעבור בקשה לצו ירושה לבית המשפט?

בקשה למתן צו ירושה תועבר לטיפול בית המשפט לענייני משפחה, במקרים שבהם הוגשה התנגדות, כשהמדינה או מוסדותיה הם צד לבקשה, כשהאפוטרופוס הכללי מצטרף, או כשהבקשה מעוררת סוגיות של סמכות שיפוטית.

קבלת צו הירושה

רשם הירושות מנפיק כיום וחותם את הצווים בצורה דיגיטלית. צו הירושה נשלח למבקש בדואר האלקטרוני וניתן למצוא אותו גם באזור האישי באתר השירותים והמידע הממשלתי.

רשם הירושות מעביר את הצו אוטומטית לבנקים, חברות ביטוח, אגף לרישום מקרקעין, משרד התחבורה, משרד החוץ ורשות המיסים ולכן בקשת שירות בנושא העיזבון מגופים אלו, אינה מחייבת את צירוף המסמך.

* אין באמור לעיל להוות יעוץ משפטי או תחליף ליעוץ משפטי.

שתפו עם חברים
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
מחבר המאמר
עורך דין גיא קמרי
עורך דין גיא קמרי

עורך דין גיא קמרי, חבר לשכת עורכי הדין בישראל, הוא המייסד של משרד קמרי ושות'. עורך הדין גיא קמרי מחזיק בניסיון רב – שהקנה לו הרבה מאוד ידע מקצועי – בדיני ירושה, דיני עזבון ודיני ירושת משק חקלאי. עורך דין גיא קמרי מייצג את לקוחותיו הן בבית המשפט והן במהלך הליכי גישור.

מאמרים נוספים עבורך
דילוג לתוכן