צוואה בעל פה הגדרה

חוק הירושה מכיר במספר דרכים/צורות לעריכת צוואה, צוואה בעל פה הינה אחת מהן. ההגדרה של צוואה בע”פ קבועה בסעיף 23 לחוק הירושה :

(א)  שכיב מרע או מי שרואה עצמו בנסיבות מסויימות מול פני המוות, רשאי לצוות בעל-פה בפני שני עדים המבינים את שפתו.

(ב)  דברי המצווה, לרבות המועד והנסיבות לעריכת צוואה, יירשמו בזכרון דברים שייחתם בידי שני העדים ויופקד על ידיהם אצל הרשם לעניני ירושה, ככל האפשר בסמוך לאחר שניתן לעשות זאת.

(ג)   צוואה בעל-פה תתבטל כעבור חודש ימים לאחר שחלפו הנסיבות שהצדיקו את עשייתה והמצווה עודנו בחיים.

לשם בחינת שאלת התקיימות התנאים לצוואה , ניתן להתייעץ עם עו”ד צוואה וירושה אשר בקיא בדיני הירושה.

פסק דין בהתנגדות לצוואה בעל פה

בהליך ת”ע 59179-05-18 ניתנה החלטה בעניין סילוק על הסף של הליך לקיום צוואה בעל-פה שצולמה בווידאו.

לפני בית משפט הגיע מקרה לסילוק על הסף של בקשה לקיום צוואה בע”פ. הליך סילוק הבקשה לצו קיום צוואה הינו הליך מקדמי, שבוחן את הטענה בדבר תקינות הצוואה בהתאם לחוק הירושה, והאם לאפשר הוכחות הצוואה או למחוק את התביעה.

המנוחה הלכה לעולמה בשנת 2016, בהשאירה צוואה בעל-פה, מצולמת במצלמת ווידאו. המנוחה, הקליטה בשפת אמה, השפה המרוקאית, את צוואתה האחרונה.

טענת המבקש לקיום הצוואה, הינה כי המנוחה הבהירה בבירור את עמדתה בנוגע לחלוקת עזבונה, גם כשזה נעשה בסרטון ווידאו, המהווה בעצם את רצון המצווה. בנוסף, הסרטון צולם בנוכחות שני עדים, אשתו של המבקש, ובתו.

טענת המתנגדים לצוואה, הינה כי צילום סרטון ווידאו אינו עולה עם הוראות חוק הירושה, וכי לעריכת צוואה ישנם כללים נקובים. עוד טוענים המתנגדים לצוואה, כי המנוחה לא הייתה במצב של שכיב מרע, כפי שמצויין בחוק הירושה. טענה נוספת היא כי העדים לצוואה אינם כשרים, שכן אשתו של הנהנה מהצוואה לא יכולה להיות עדה, כי היא בעלת עניין. בנוסף נטען כי העידם אף לא הבינו את השפה המרוקאית, ועל כן לא ממש יכלו להבין את רצון המנוחה בזמן הקלטת הסרטון.

בית המשפט קבע כי המבקש לקיום הצוואה יצטרך לעמוד בנטל הוכחה מוגבר, שכן יצטרך להוכיח כי המנוחה הייתה במצב של שכיב מרע, ולעמוד בהוראות סעיף 23 לחוק הירושה, המגדיר כללים לצוואה בעל-פה. בנוסף, המתנגד יצטרך להוכיח את מצבה הרפואי של המוחה, וכי באמת כוונתה בסרטון הייתה להכין צוואה. על כן, כל הפגמים הצורניים והמהותיים, רובצים לחובתו של המתנגד, ועל כן יצטרך המתנגד להוכיח ללא רבב את רצון המנוחה.

לייעוץ עם עו”ד מתמחה בצוואות הינכם מוזמנים לפנות אלינו.

לקריאת פסק הדין המלא לחץ כאן

* האמור לעיל אינו מהווה ייעוץ משפטי

להרחבה אודות תחום ההתמחות בדיני ירושה וצוואה

 

 

      לייעוץ ללא התחייבות 

[contact-form-7 id=”3117″ title=”לייעוץ ללא התחייבות”]

שתפו

מאמרים נוספים

פסק דין התנגדות לצוואה נוטריונית

פסק דין התנגדות לצוואה שנערכה בפני נוטריון (תע 31925-07-14) פסק דין התנגדות לצוואה נוטריונית דן בסוגיית תוקפה של צוואה שנערכה בידי נוטריון, ובה ציווה המוריש

משרד עורכי דין צוואות

עורך דין ירושה בתל אביב

עורך דין ירושה בתל אביב – קמרי משרד עורכי דין, משרדנו הינו משרד בוטיק מתמחה בתחום הירושה והצוואה, ובעל נסיון רב בניהול הליכי בפני הרשם

עו”ד צוואות וירושות בצפון

עו”ד צוואות וירושות בצפון מעניק ייעוץ משפטי בתחום דיני הירושה וצוואה. מעוניינים לערוך הסכם חלוקת ירושה, או להגיש בקשה לצו ירושה? הנכם מוזמנים לפנות אלינו.

עורך דין פלילי קנאביס

סוגיות בענייני ירושה

מותו של אדם מעורר סוגיות משפטיות מורכבות בתחום הירושה. מה יהא על עזבונו ורכושו של אדם שנפטר? מי נושא בהתחייבויות אשר נטל על עצמו בחייו?

העדר כשרות לצוות

העדר כשרות לצוות

העדר כשרות לצוות: התנגדות לצוואה בעילה של העדר כשרות לצוות, מוגשת בעיקר בנסיבות בהם המצווה ערך צוואה: כאשר המצווה הינו אדם מבוגר, או כאשר מדובר