תנאים בצוואה

להאזנה:

 

כתיבת צוואה : מהם תנאים בצוואה וכיצד ניתן להשתמש בהם?

אחד היתרונות הגדולים בעריכת צוואה, הוא היכולת של המצווה להציב תנאים שיתוו בצורה מדויקת יותר, את עתיד הרכוש שצבר בחייו. אילו תנאים ניתן להציב בצוואה ואילו תנאים ייפסלו על ידי בית המשפט? כל התשובות בהמשך!

כתיבת צוואה היא ללא ספק הדרך הטובה ביותר, לשלוט בנושא ההורשה ולבטא את מלוא רצונותיו והעדפותיו של  אדם, באשר לעתיד העיזבון שיותיר לאחר מותו. אך בניסוח צוואתו, בנוסף להוראות הברורות שהוא רשאי לתת לגבי חלוקת העיזבון בין היורשים, יכול המצווה להוסיף תנאים מסוימים שרק אם יעמדו בהם, תועבר הירושה ליורשים.

כתיבת צוואה : מהם תנאים בצוואה וכיצד ניתן להשתמש בהם?
כתיבת צוואה : מהם תנאים בצוואה וכיצד ניתן להשתמש בהם?

 

מהם תנאים בצוואה ?

תנאים בתוך הצוואה, נועדו למעשה להתאים את רצונותיו של המצווה, לתרחישים שונים או לנסיבות שישתנו בעתיד וגם כדי להשפיע בדרך זו על היורשים, ללכת בדרכים שהיה רוצה להתוות להם.

תנאי כזה בצוואה יכול להיות, למשל, העברה של הירושה ליורש מסוים, רק בהתקיים מצב מסוים או בהגעת מועד כלשהו. למשל, היורש יקבל את חלק בעיזבון רק כאשר הגיע לגיל בגרות, קיבל תואר אקדמי, התחתן וכדומה.

במקביל ייתכן מצב הפוך, שבו המצווה מורה להוציא יורש מסוים מירושתו, במצב שבו יפר כלל מסוים, יבצע צעד מסוים, או יימנע מביצוע צעד או מהלך שהמצווה מעוניין בו.

תנאים הנפוצים בצוואות במדינת ישראל, הם כאלה המגבילים את קבלת הירושה בכך שהיורשים יחיו בישראל, או יעשו שימוש בכספים רק בתחומיה.

נפוץ גם תנאי האוסר על היורשים למכור את בית העסק המשפחתי, הרכוש המשפחתי וכדומה, לפחות לתקופה מסוימת, או תנאי המחייב את היורשים להשתמש בכספי העיזבון רק למטרה מסוימת, או דווקא להימנע מלהשתמש בהם למטרה כלשהי.

תנאים בצוואה
תנאים בצוואה

תנאים בצוואה : מבחן הסבירות, המוסריות והחוקיות

כאשר התנאים שקבע המצווה בצוואתו מעוררים התנגדויות בקרב היורשים או שאינם מנוסחים באורח חד משמעי, נדרשת הכרעה של בית המשפט.

בית המשפט ידון במקרים אלה במוסריות התנאים שבצוואה, בחוקיותם ובהיתכנותם. התניה של קבלת ירושה בהגיעו של היורש לגיל מסוים, למשל, נחשבת לתנאי סביר. לעומתה, התניה שיורש יתגרש מבן או בת זוגו או יימנע מקשר עם אדם כלשהו במשפחה או מחוצה לה, כדי לקבל את חלקו בעיזבון, היא תנאי בלתי סביר, שבית המשפט עתיד יהיה לפסול.

תנאי בצוואה יכול להיות גם לא חוקי בהגדרתו, אם הוא כולל דרישה מהיורש לפגוע בדרך כלשהי באדם אחר או לבצע מעשה המנוגד לחוק, כתנאי לקבלת הירושה.

תנאים בצוואה : מבחן הסבירות, המוסריות והחוקיות
תנאים בצוואה : מבחן הסבירות, המוסריות והחוקיות

 

כתיבת צוואה בסיוע עורך דין ירושות

כדי למנוע מצבים שבהם התנאים שמשלב המצווה בצוואתו לא יעמדו בעתיד במבחן החוק וייפסלו על ידי בית המשפט, חשוב ומשמעותי מאוד, שהכתוב בצוואה יהיה מנוסח וערוך בצורה בהירה שאינה ניתנת לפרשנויות, כדי שניתן יהיה ליישם את הוראותיה בהמשך, בצורה קלה ומהירה.

לשם כך מומלץ מאוד להסתייע בהליך כתיבת צוואה, בעורך דין מומחה לדיני צוואות וירושות. עורך דין ירושות ינחה את המצווה כיצד להגיע לניסוח הנכון והמדויק של ההוראות בצוואה וכיצד לשקף במדויק את רצונותיו ונטיות ליבו, לגבי עתיד רכושו ועתיד יורשיו ויעדכן אותו לגבי האפשרויות העומדות בפניו בכתיבת הצוואה, מבחינת חוק הירושה.

עורך הדין הבקיא בחוק הירושה, הוא הכתובת גם ובעיקר, כאשר המצווה מעוניין להוסיף לצוואתו תנאים שונים ורוצה לוודא את תקפותם, כדי להימנע מפסילות עתידיות על ידי בית המשפט.

לייעוץ וייצוג משפטי הולם יש חשיבות רבה, מאחר שכאשר מתעוררות מחלוקות לגבי הכתוב בצוואה, ניסוח לקוי עלול להביא את בית המשפט לבטל חלקים ממנה, או להגיע להחלטה שלא תשקף את כוונתו ורצונו של המצווה.

* אין באמור לעיל להוות ייעוץ משפטי או תחליף ליעוץ משפטי

שתפו עם חברים
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email
רוצה לחזור לחלק מסוים בעמוד?
מחבר המאמר
עורך דין גיא קמרי
עורך דין גיא קמרי

עורך דין גיא קמרי, חבר לשכת עורכי הדין בישראל, הוא המייסד של משרד קמרי ושות'. עורך הדין גיא קמרי מחזיק בניסיון רב – שהקנה לו הרבה מאוד ידע מקצועי – בדיני ירושה, דיני עזבון ודיני ירושת משק חקלאי. עורך דין גיא קמרי מייצג את לקוחותיו הן בבית המשפט והן במהלך הליכי גישור.

מאמרים נוספים עבורך
דילוג לתוכן