ביטול פסק דין

ביטול פסק דין במעמד צד אחד, הינה סוגיה במשפט האזרחי, שניתנת בדרך כלל בדרך של החלטה, ומעוגנת בסעיף 214 לתקנות סדר הדין האזרחי. כאשר לדוגמה הצד הנגדי, לא הגיב לכתב הטענות, כגון כתב תביעה, יבקש התובע במקרה שכזה, מהשופט הדן בתיק, לתת פסק דין בהיעדר תגובה מהצד הנגדי. מאידך  רשאי הנתבע, לבקש מהשופט או הרשם, תוך 30 ימים לבטל את ההחלטה. הנימוקים בהם בית השפט ייעתר לביטול פסק דין, יהיו כאשר הנתבע, ישכנע את בית המשפט כי הייתה לו סיבה מוצדקת שלא להגיב לכתב התביעה, ובמידה ובית המשפט יבטל את פסק הדין ויאפשר לנתבע להגיש כתב הגנה, סבירות ההצלחה של הנתבע הינה גבוהה, כך שסיכויי ההגנה בתביעה יהיו מוטים לטובתו.

כיצד מגישים בקשה לביטול פסק דין ?

כאשר הנתבע בתביעה, לא הגיש כתב טענות כגון כתב הגנה, על הנתבע להגיש לאותו בית משפט שנתן את פסק הדין בקשה לביטול פסק הדין. לנתבע עומד סד זמנים של 30 יום ממועד המצאת פסק הדין בעניינו. בית המשפט יורה על ביטול פסק הדין במידה שבו הוכח כי להגנה יש סיכוי בהצלחה בתביעה. יחד עם זאת, מועד ה30 ימים אינו מועד סגור, אך יש עליו דינים מיוחדים. במידה וחלף מועד 30 הימים, על מנת לקבל אורכה בבקשה לביטול פסק הדין, יש להצביע על טעם מיוחד שמנע מהנתבע להגיש את הבקשה לביטול פסק הדין במועד הנקוב.

 

מתי בדרך כלל ניתן ביטול של פסק דין ?

העילות של ביטול פסק דין יכולות להיות בשני סוגי מקרים.:

הראשונה, ביטול מכוח הגינות, צדק, ועיוות דין. עילה זו עולה לדוגמה במקרה שבו הנתבע כלל לא הוזמן לבית המשפט. כך שנגרם לאותו נתבע עיוות דין חמור, שבית המשפט דן בתביעה ללא שלנתבע הייתה הזדמנות בכלל להתגונן.

העילה השניה, ביטול משיקולו של בית המשפט, כאן נכנס בעצם בית המשפט לעומקי התובענה, ובודק מדוע לא הגיע בעל דין לתובענה, אם זה מכוח הליך במעמד צד אחד, או חוסר יכולת של בעל דין להגיע להליך המשפטי. בנוסף, נשקלת תועלת הגנתו של הנתבע, כך שנתבע הרוצה לבטל פסק דין צריך להוכיח, כי במידה ובקשתו לביטול פסק דין תתבטל, סיכויי הגנתו יהיו סיכויי הגנה טובים לביטול התובענה, וכי באמת יש סיבה מוצדקת לניהול ההליך.

משרדנו עוסק בתחום האזרחי לרבות בהגשת בקשה לביטול פסק דין. עו"ד בכרמיאל גיא קמרי בעל נסיון רב בניהול הליכי משפט אזרחי בבית המשפט.

* אין באמור לעיל להוות ייעוץ משפטי.

מאמרים נוספים

ביטול הסכם מתנה במקרקעין

סוגייה של ביטול הסכם מתנה במקרקעין עולה למשל במקרים בהם אדם נתן במתנה נכס יקר ערך כגון דירת מגורים. במרבית המקרים בהם מדובר באדם מבוגר,

מהי תביעת לשון הרע

תביעת לשון הרע, עוסקת בסוגיה משפטית, המעוגנת בחוק איסור לשון הרע. לשון הרע, היא דבר שפרסומו עלול להשפיל, לגדף, לבזות, ללעוג ולפגוע באדם בעיני הבריות.

שיתוף פוסט בפייסבוק מהווה לשון הרע

מעוניינים לשתף פוסט בפייסבוק? כדאי שתקראו את הפוסט לפני שתלחצו על לחצן השיתוף שמא אתם עלולים להיות שותפים לפרסום לשון הרע. שיתוף פוסט בפייסבוק עלול

סילוק יד ממקרקעין

סילוק יד ממקרקעין הינה סוגייה, הנוגעת לפינוי מקרקעין, כאשר ישנה פלישה, שלא מכוח חוזה, או הסכם בין צדדים, המעוגנת בסעיף 16 לחוק המקרקעין. כך למשל

תביעה אזרחית נגררת לפלילים

תביעה אזרחית נגררת לפלילים, מעוגנת בסעיף 77 לחוק בתי המשפט, הינה תביעה, המוגשת בפן הנזיקי-אזרחי, בעקבות הליך פלילי שהסתיים בפסק דין. כאשר, המעוול בהליך הנזיקי