ביטול בן ממשיך אינו דבר של מה בכך. יש לזכור כי הבן שמונה כבן ממשיך הסתמך על ההתחייבות כי עם פטירת ההורים יהיה בעל המשק במקומם, ובשל כך ביצע השקעות במשק ואף בנה את ביתו בנחלה.

יחד עם זאת, מינוי של בן ממשיך אינו סוף פסוק וניתן במקרים מסויימים לבטל את המינוי. ביטול המינוי אפשרי בהסכמת הבן הממשיך לוותר על המינוי או בתביעה לביטול בן ממשיך אשר מוגשת לבית המשפט.

עילות ביטול בן ממשיך

העילות הנטענות בדר”כ לביטול מינוי הבן הממשיך שלא בהסכמתו הינן  בין היתר:

טענה אשר עולה הינה כי במועד החתימה על הסכם בן ממשיך, לא הבינו ההורים על מה הם חותמים.  ההורים התכוונו לאפשר לבן הממשיך לבנות בית בנחלה, אך לא התכוונו כי הוא זה שיזכה בירושת המשק החקלאי.

זיוף בן ממשיך-  טענה לפיה הסכם בן ממשיך זויף הינה טענה שמועלית בתביעה לביטול בן ממשיך, כאשר מועלית טענה לאחר פטירת ההורים בדבר זיוף הסכם בן ממשיך יש צורך בחוות דעת גרפולוגית לביסוס הטענה. גרפולוג בוחן את אמיתות החתימה על המסמכים והאם נחתמו על ידי ההורים בחיים או זויפוי ע”י הבן הממשיך.

טענה נוספת נוגעת לכשירות ההורים לחתום על מסמך ההתחייבות, כגון מצב בריאותי שלא איפשר להורים להבין על מה הם חותמים.

טענה לביטול בן ממשיך נוספת הינה כי הבן הממשיך לא קיים את התחייבויותיו כלפי ההורים, לא דאג להם, לא טיפל במשק, ובמקום הכרת תודה קיבלו ההורים התנהגות מחפירה מצד הבן הממשיך ומשכך מבקשים לביטול מינוי בן ממשיך.

גישת בתי המשפט בתביעה לביטול בן ממשיך

בתי המשפט אינם ממהרים לבטל מינוי של בן ממשיך. הטענה בדבר התנהגות מחפירה של הבן הממשיך כעילה לביטול המינוי תתקיים רק במקרים חריגים. בהם התברר למשל כי מאז המינוי ועד להגשת התביעה לא מילא הבן הממשיך את התחייבויותיו כלפי ההורים.

לייעוץ בסוגייה של ביטול בן ממשיך הינכם מוזמנים לפנות למשרדנו. עורך דין נחלות ומושבים – קמרי מתמחה בתחום דיני המושבים, לרבות בסוגיית ירושת משק חקלאי ובן ממשיך.

 

*מאמר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי.

      לייעוץ ללא התחייבות 

[contact-form-7 id=”3117″ title=”לייעוץ ללא התחייבות”]

שתפו

מאמרים נוספים

עורך דין פלילי לקטינים ונוער

עורך דין פלילי נוער וקטינים מתמחה בתחום העבירות הפליליות המבוצעות ע”י בני נוער וקטינים. בעניינים פליליים של קטינים חל חוק הנוער (שפיטה, ענישה ודרכי טיפול),

צוואה במושבים

האם ניתן לערוך צוואה במושבים ולהוריש את המשק החקלאי בצוואה? התשובה לשאלה זו תלויה בהסכם המשבצת החל על המשק החקלאי. הדבר אפשרי ככל שהוראות הצוואה

שחרור בעבירות אלימות במשפחה

עבירות אלימות במשפחה הינן עבירות אשר בתי המשפט מייחסים להם חומרה יתרה. לא בכדי הוספו עבירות האלמ”ב לקבוצת עבירות אשר מי שמואשם בהן עומדת כנגדו

משרד עורכי דין צוואות

עורך דין ירושה בתל אביב

עורך דין ירושה בתל אביב – קמרי משרד עורכי דין, משרדנו הינו משרד בוטיק מתמחה בתחום הירושה והצוואה, ובעל נסיון רב בניהול הליכי בפני הרשם

חקירת קטין במשטרה

קטין שעבר עבירה נושא באחריות פלילית במידה וגילו 12 שנים ומעלה. קטין החשוד בביצוע עבירה פלילית יוזמן לחקירה בידיעת אחד ההורים (מי שאת שמו הוא

עורך דין פלילי קנאביס

סוגיות בענייני ירושה

מותו של אדם מעורר סוגיות משפטיות מורכבות בתחום הירושה. מה יהא על עזבונו ורכושו של אדם שנפטר? מי נושא בהתחייבויות אשר נטל על עצמו בחייו?