פסק דין התנגדות לצוואה נוטריונית

פסק דין התנגדות לצוואה שנערכה בפני נוטריון (תע 31925-07-14)

פסק דין התנגדות לצוואה נוטריונית דן בסוגיית תוקפה של צוואה שנערכה בידי נוטריון, ובה ציווה המוריש את כל עזבונו לאחיינו ובנו של האחיין, תוך הדרה של ילדיו.

עיקר המחלוקת בין הצדדים הינה בין בניו של המוריש מנישואים שונים, לבין אחיינו של המנוח ובנו של האחיין. הצוואה נשואת המחלוקת נחתמה בשנת 2010, בפני נוטריון. ובמסגרתה ציווה המוריש, כי דירתו ניתר הנכסים יועברו לאחיינו, ודירתו הנוספת תונחל לבנו של האחיין.

טענת ילדיו של המוריש

טענות ילדיו המודרים של המוריש הם כי יש לפסול את הצוואה, כי המנוח לא היה כשיר לערוך צוואה, בהיותו חולה, ומכור לאלכוהול. בנוסף, נטען כי הצוואה נחתמה תחת השפעה בלתי הוגנת, שנוצלה על ידי האחיין. בנוסף נטען כי האחיין היה חלק מעריכת הצוואה, ואף ניצל את המנוח בחייו, בכך שהעביר כספים מחשבונו בעודו בחיים.

טענת האחיין ובנו

נטען כי המוריש הכיר הנוטריון עוד בחיו, ואותו נוטריון אף טיפל בעניינים אחרים של המוריש בעודו בחיים. בנוסף, אין כל פסול בהעברת כספים לחשבונו של האחיין, מכיוון וזה נעשה בידיעת המנוח. עוד נטען כי שררה מערכת יחסים חמה ואוהבת בין האחיין לבין המנוח, וכי המערכת היחסים בין המנוח לילדיו היו סוררים.

בית המשפט קבע כי לעניין כשרות המנוח, לא הובאה כל תעודה רפואית בעניין מצבו הרפואי. עוד מקבע כי על פי סעיף 18 לחוק הירושה, ניתן לערוך צוואה במספר דרכים. צוואה בכתב יד, צוואה בפני נוטריון או רשות, צוואה בעדים או צוואה בעל פה.

סעיף 22 לחוק הירושה - צוואה נוטריונית

סעיף זה קובע כי צוואה בפני נוטריון או רשות תהווה ראיה לכאורה לאמיתות הצוואה. בנוסף לפי תקנות הנוטריונים, ובפרט סעיף 19 לתקנות, אישור נוטריוני בדבר עריכת צוואה יהווה ראיה שאינה דורשת עוד ראיות לרצון המצווה. תקנה 4 לתקנות הנוטריונים אף קובעת כי לפני שנוטריון יערוך צוואה, עליו לברר אם המצווה העומד מולו כשיר לעריכת צוואה.

בית המשפט קבע כי כאשר נערכת צוואה בפני נוטריון, על מנת להתנגד לצוואה, על המתנגדים לעמוד בנטל הוכחה מוגבר, שכן יש קושי בסתירת צוואה נוטריונית. יחד עם זאת, נקבע כי המתנגדים עמדו בנטל זה, והוכיחו כי האחיין ובנו ניצלו את מצוקתו הקשה של המנוח, מצבו הפיזי והנפשי הרעוע, וכי המנוח היה תחת השפעה בלתי הוגנת. עוד נקבע כי האחיין ובנו ניצלו את התלות של המנוח בהם, שהתלות הייתה כה מקיפה ויסודית, וכי המנוח לא יכל לסרב להם, מכיוון והם היו בני המשפחה היחידיים שהיו בקשר איתו. ובשעה שהאחיין ובנו היו צריכים לדאוג למנוח לסידור מוסרי, למצבו הקשה, ניצלו את מצוקתו וגרמו לו לערוך צוואה תחת השפעה בלתי הוגנת.

לקריאת פסק הדין המלא לחץ כאן

* האמור לעיל אינו מהווה יעוץ משפטי

משרד עורכי דין קמרי, הינו משרד עו”ד צוואות הנותן ייעוץ משפטי בתחום דיני ירושה וצוואה.

      לייעוץ ללא התחייבות 

[contact-form-7 id=”3117″ title=”לייעוץ ללא התחייבות”]

שתפו

מאמרים נוספים

עורך דין פלילי לקטינים ונוער

עורך דין פלילי נוער וקטינים מתמחה בתחום העבירות הפליליות המבוצעות ע”י בני נוער וקטינים. בעניינים פליליים של קטינים חל חוק הנוער (שפיטה, ענישה ודרכי טיפול),

צוואה במושבים

האם ניתן לערוך צוואה במושבים ולהוריש את המשק החקלאי בצוואה? התשובה לשאלה זו תלויה בהסכם המשבצת החל על המשק החקלאי. הדבר אפשרי ככל שהוראות הצוואה

שחרור בעבירות אלימות במשפחה

עבירות אלימות במשפחה הינן עבירות אשר בתי המשפט מייחסים להם חומרה יתרה. לא בכדי הוספו עבירות האלמ”ב לקבוצת עבירות אשר מי שמואשם בהן עומדת כנגדו

משרד עורכי דין צוואות

עורך דין ירושה בתל אביב

עורך דין ירושה בתל אביב – קמרי משרד עורכי דין, משרדנו הינו משרד בוטיק מתמחה בתחום הירושה והצוואה, ובעל נסיון רב בניהול הליכי בפני הרשם

חקירת קטין במשטרה

קטין שעבר עבירה נושא באחריות פלילית במידה וגילו 12 שנים ומעלה. קטין החשוד בביצוע עבירה פלילית יוזמן לחקירה בידיעת אחד ההורים (מי שאת שמו הוא

עורך דין פלילי קנאביס

סוגיות בענייני ירושה

מותו של אדם מעורר סוגיות משפטיות מורכבות בתחום הירושה. מה יהא על עזבונו ורכושו של אדם שנפטר? מי נושא בהתחייבויות אשר נטל על עצמו בחייו?