ירושה

ירושה: המדריך המלא

ירושה היא העברת רכושו של אדם שנפטר ליורשיו. הרכוש המועבר נקרא "עיזבון" ויכול לכלול נכסים כמו נדל"ן, כספים, רכבים, חשבונות בנק, מניות ועוד. חוק הירושה, תשכ"ה-1965 הינו הדין על פיו פועלים בכל הקשור לירושה. מהי ירושה? מה צריך לעשות כדי לממש אותה? מיהם היורשים ומה זכויותיהם?, איך מתחילים בהליך ולאן צריך לפנות כדי להוציא צו ירושה, לפניכם מדריך מקיף וממצא בנושא ירושה מאת משרד עורכי דין ירושה קמרי ושות'.

ישנן שתי דרכים עיקריות שבהן עוברת הירושה:

ירושה על פי דין: חוק הירושה, קובע מיהם יורשיו של אדם שנפטר, חוק זה קובע סדר קדימות קבוע ליורשים, כאשר הקרובים ביותר למנוח יורשים ראשונים, ולאחריהם המעגל המשפחתי המורחב של המנוח. יורשים יכולים להיות : בן זוג, ילדים, הורים, אחים, סבים וסבתות, בני דודים, ובמקרים מסוימים בהם אין יורשים תירש את המנוח המדינה. אלו הם יורשים על פי דין של המנוח.

להרחבה על איך מתחלקת ירושה ומהן הוראות  חוק הירושה לגבי דירת מגורים .

להרחבה על חוק הירושה בין בני זוג וזכויות הקיימות מכח חזקת השיתוף בירושה.

להרחבה על זכות ירושה ידועה בציבור

להרחבה על זכויות ירושה של ילדים

להרחבה על זכויות ירושה מכוח אימוץ

ירושה על פי צוואה: צוואה הינה חריג לירושה על פי הדין, ובעצם צוואה משנה את זהות יורשיו של המנוח. במידה והמנוח הותיר אחריו צוואה, רכושו יחולק לאחר פטירתו בהתאם לאמור בה (במידה והינה תקינה על פי החוק).

כיצד מממשים ירושה:

לאחר פטירתו של המנוח, במידה ולא הותיר אחריו צוואה, יש להגיש בקשה לצו ירושה אשר יצהיר מיהם יורשיו של המנוח על פי דין. לא ניתן לממש את רכוש העיזבון ללא צו ירושה ( או צו קיום צוואה במידה ויש צוואה). את הבקשה לצו ירושה יש להגיש לרשם לענייני ירושה אשר נמצא במחוז בארץ בו התגורר המנוח. הבקשה מפורסמת ברבים, ולאחר מכן במידה ובתקופת הפרסום לא הוגשה התנגדות לצו ירושה, יתן הרשם את צו הירושה.

לאחר קבלת צו ירושה ניתן לפנות לגורמים המחזיקים בנכסי העיזבון ולבצע שינוי רישום של הירושה משמו של המנוח אל היורשים. ניתן למשוך כספים מחשבונות הבנק של המנוח, לפעול ולבצע עסקה של מכירת דירה שהתקבלה בירושה.

חלוקת ירושה בין אחים לא חייבת להיעשות בהתאם לצו הירושה ולחלקו של כל יורש. ניתן לחלק את הירושה בחלוקת שונה באמצעות עריכת הסכם בין יורשים והסכמה לגבי פירוק שיתוף של הירושה.

כמו כן ישנם יורשים אשר מוותרים על חלקם בעיזבון על ידי הסתלקות מירושה  משיקולים שונים, דוגמא נפוצה לכך ניתן למצוא במקרים בהם חובות העיזבון שהותיר אחריו המנוח עולים על שווי נכסי העיזבון, דבר אשר מרתיע את היורשים  הפוטנציאלים אשר צפויים "לקבל" ירושה שלילית.

שינויים לאחר מתן צו ירושה:

במקרים בהם נפלו טעויות בצו הירושה, ניתן להגיש בקשה לרשם הירושה לתיקון צו ירושה, כאשר למשל נפלה טעות בפרטי זיהוי של יורש וכדומה.

כאשר ניתן צו ירושה ולאחר מכן נודע על קיומה של צוואה ניתן לבקש ביטול צו ירושה .

זקוקים לייעוץ משפטי מקצועי בנוגע לירושה?

משרד קמרי ושות' עורך דין ירושה בעל ניסיון רב בייצוג לקוחות בתיקים מורכבים בתחום דיני ירושה וצוואות, המשרד מספק מגוון שירותים משפטיים בתחום הירושה, ביניהם:

  • עריכת צוואות
  • ייעוץ משפטי בנוגע לצוואות וירושות
  • ניהול משא ומתן בין יורשים
  • ייצוג בבתי משפט ובהליכי ירושה
  • טיפול במקרים של סכסוכי ירושה
  • הגשת התנגדויות לצוואות
  • עריכת הסכמי ירושה
  • ייעוץ משפטי בנוגע לחוק הירושה

 

צוות עורכי הדין המנוסה של המשרד ילווה אתכם לאורך כל התהליך המשפטי, תוך גילוי רגישות ומקצועיות רבה, הנכם מוזמנים לפנות אלינו.

 

דילוג לתוכן